X
 02.09.2017 Живот

Второто најголемо мнозинство низ Европа и во Македонија

Прашање за кое сите ние размислуваме одвреме-навреме: од каде потекнуваме? Еден корисник на „Редит“ успеал да создаде интересна картографија што се обидува да даде одговор на ова прашање.

европа
Фото: Reddit

Користејќи ги знамињата од земјите, мапата ја покажува втората по големина националност на секоја европска земја. Сите резултати се базираат на земјата на раѓање наспроти натурализацијата.

Додека повеќето Турци го сочинуваат мнозинството од германското население, ова е случај и со другите земји, како Холандија, Данска, Австрија и Бугарија.

Полјаците се второто најголемо мнозинство во земји како Исланд, Ирска, Норвешка и Литванија, а на Португалците „слаба точка“ им е Луксембург.

Во Македонија, втората најголема националност е Албанија.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот