X
 17.05.2024 Живот

Неверојатна вулканска молња фатена на фотографија при ерупцијата на вулканот Фуего

Набљудувачите што ја следеа ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемала добија неочекувано блескаво шоу кога се појави молња која удри во активниот вулкан. Видеата од овој природен феномен ги преплавија социјалните мрежи.

Познато е дека секој вулкан што еруптира има потенцијал да произведе своја молња благодарение на принципите на физиката.

Кога вулканите еруптираат, тие исфрлаат гасови, лава, камења и пепел во воздухот. Честичките од пепел се судираат едни со други и генерираат статички електрицитет, што може да произведе молња.

 
Вулканите што произведуваат молњи понекогаш се нарекуваат „валкани грмотевици“.

- Молњата е навистина честа појава во вулканските облаци. Најинтензивните молњи на Земјата се случуваат во вулканските облаци - вели Мајк Поланд, научник од опсерваторијата за вулканот Јелоустоун.

Вулканот Фуего се наоѓа на околу 50 километри југозападно од Гватемала Сити. Станува збор за активен стратовулкан кој енергично еруптира од 2002 година, според глобалната програма за вулканизам на Националниот музеј за природна историја на Смитсонијан.

Извор: Smithsonianmag.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот