X
 27.04.2020 Наука

Претприемачи создале веганска кожа од кактус

Кожата е еден од најтргуваните производи во светот и дел од индустрија чија вредност се проценува на 80 милијарди долари. Користењето животински производи и штетни хемикалии е проблематично за активистите за права на животните, но и за оние што се борат за зачувување на природата.

Двајца претприемачи од Мексико успеале да направат алтернатива за кожа која не е толку штетна за околината, а го има истиот изглед. Адријан Лопез Беларде и Марте Казарез создале метод за претворање кактус во веганска кожа која изгледа реалистично. Оваа алтернатива ја нарекле десерто.


Фото: Facebook

Веганската кожа се прави од кактус кој растел на плантажата на претприемачите во мексиканската држава Закатекас. Кактусот е познат по својата груба и дебела кожа, што ја прави совршена текстура за симулација на животинската кожа.

- Идејата за користењето на овој материјал се роди бидејќи на ова растение не му треба вода за да расте, а го има во изобилство во Мексико. Исто така, тоа симболично ги претставува сите Мексиканци и сите го знаат тоа - вели Лопез Беларде.

Претприемачите моментално поседуваат плантажи од 2 хектари, а може да се прошират до 40 хектари. Тие може да произведуваат 500.000 метри веганска кожа месечно. Во производството, созреаните листови се сечат од растението, се чистат и се толчат, а потоа се оставаат на сонце за да се сушат три дена пред процесирањето. Потоа може да се бојат со природна боја со помош на одредени методи. Резултатот е веганска кожа која е органска и може да се користи речиси една деценија.


Фото: Facebook

Досега компанијата на двајцата Мексиканци работела на седишта за автомобили, чанти, па дури и облека. Кожата од кактус не содржи пластика и нема негативно влијание врз околината. Кожата била претставена на саем за произведувачи на кожа во 2019 година, а коментарите биле позитивни. Во моментов брендот е во преговори за проекти во повеќе индустрии и работи на создавање веганска кожа достапна и за помалите бизниси.


Автор: Џесика Стјуарт
Извор: mymodernmet.com 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука