X
 29.04.2021 Култура

За обожавателите на „Игра на троновите“: Се појавија фотографии од снимањето на серијата „Куќа на змејот“

Снимањето на продолжението на популарната серија „Игра на троновите“ официјално почна, а во јавноста излегоа и првите фотографии од сетот.

Како што е најавено, „Куќа на змејот“ ќе го следи времето пред настаните во „Игра на троновите“. Новата серија ќе се занимава со семејството Таргариен, а првите сцени се снимаат во Северна Ирска.

Актерот Мет Смит и актерката Ема Дарси беа фотографирани на снимањето на сцената за првата половина од новата сезона.

Оригиналната серија „Игра на троновите“ наиде на критики по последната сезона и начинот на кој сценаристите одлучија да ја завршат приказната.

Премиерата на „Куќа на змејот“ треба да почне во 2022 година, а во неа ќе играат Педи Консидајн, Оливија Кук, Мет Смит, Ема Дарси и Фабијан Франкел.

Сезоните ќе имаат по 10 епизоди, а Џорџ Р. Р. Мартин е кокреатор и извршен продуцент на серијата.

Извор: 6yka.com
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура