X
 30.03.2023 Живот

Јапонците имаат своја филозофија што го отвора патот кон мир и среќа

Јапонците често се сметаат за кралеви на долговечноста, а некои од нивните животни филозофии кои го зачувуваат менталното и физичкото здравје, како и мирот, може да ги прифатиме и ние.

Концептот познат како „шиката га наи“ (буквално преведен како „не можете да контролирате сè во животот“) е одличен за ослободување од негативноста.

„Шиката га наи“ навистина значи опуштање. Тоа значи да го прифатите она што не можете да го промените и да дадете сè од себе да го оттргнете од грбот. Ве охрабрува да се повлечете од драмата и да се потсетите: „Ова нема да биде важно за пет години или пет месеци (или во некои случаи дури и за пет недели), така што нема да ѝ дадам на оваа ситуација внимание повеќе од 5 минути“.

Сепак, полесно е да се каже отколку да се направи.

Кога сте во ситуација која е надвор од ваша контрола - можеби работно место што не сте го добиле, состанок што не поминал добро или откажан лет - не мачете се себеси, не прашувајте што не е во ред, не обвинувајте се и не обидувајте се да поправите нешто.

Кога ќе се откажете од нешто што не е наменето за вас, ќе почувствувате олеснување и мир. Кога сте среде тешка ситуација, можете да се чувствувате како да сте среде шума, а сè што гледате се дрвја. Но, со напуштањето се отстранувате од ситуацијата и се ставате во нова средина. Понекогаш вредноста во дадена ситуација ја гледате со самото повлекување, а понекогаш е потребно повеќе време за да стекнете нова перспектива.

Ви откриваме на кои седум начини можете да вежбате „шиката га наи“:

Дишете длабоко

Длабокото дишење ви помага да се чувствувате приземјено и ве враќа во сегашниот момент. Додека дишете длабоко, скенирајте го вашето тело и обидете се да забележите каде чувствувате напнатост. Дали ја стегате вилицата или ги мрштите веѓите? Идентификувајте ги вашите точки на напнатост.

Отфрлете ги споредбите

Споредувањето на вашиот живот со другите е секогаш самоуништувачка практика. Единствената личност со која треба да се споредувате сте вие ​​самите. Ако се најдете во споредбената игра, тргнете ги очите од вестите или социјалните мрежи и вклучете се повеќе во реалниот живот. Одвојте малку време за себе. Запишете ги сите работи што ги сакате и работите што ги правите добро. Дајте си го тој мир на умот.

Грижете се за вашата градина

Бидете во контакт со вашето место во природата и грижете се за себе. Јадете здрава храна, пијте доволно вода, сончајте се. Станете си приоритет.

Променете ја вашата перспектива

Промената на пејзажот и просторот може да направи чуда за да ве извлече од непоправлива ситуација и да ја видите од нова перспектива. Тоа не мора да вклучува само патување или одмор. Можете да стекнете нова перспектива со пешачење до дел од градот во кој вообичаено не одите, да одите по друг пат до работа, да посетите некој што не сте го виделе подолго време.

Практикувајте „шумско капење“

Во Јапонија практиката на бавно пешачење низ шумата додека одвојувате време за размислување е позната како „шумско капење“. Дишењето свеж воздух и можноста да допрете и да видите нешто надвор од вашата ситуација ќе ви помогне да отворите многу внатрешни канали кои можеби биле затворени за вас.

Дружете се со луѓе кои ве поддржуваат

Секој има потреба од пријатели кои слушаат и поддржуваат без осудување. Проценете со кого се чувствувате добро и побарајте поддршка од тие луѓе кога ќе се најдете во ситуација да не можете да најдете излез.

Континуитет

Запомнете, „шиката га наи“ не е лесна практика и тоа е нешто на што ќе мора постојано да работите. Но, ако ја примените оваа животна филозофија во предизвикувачка ситуација, тоа може да ви донесе олеснување.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот