X
 02.04.2023 Образование

Најдобри универзитети во светот по насоки според QS

Институтот „Квакарели Симондс“ (QS) неодамна ги објави ранг-листите на најдобрите универзитети во светот според студентски насоки. Универзитетите се рангирани во пет групи.

Универзитетот „Харвард“ од САД е на врвот во три од петте групи. Во продолжение се најдобрите универзитети во светот по насоки.

Уметности и општествени науки

1. „Харвард“
2. „Кембриџ“
3. „Оксфорд“

Инженерство и технологија

1. Технолошки институт во Масачусетс (МИТ)
2. „Стенфорд“
3. „Кембриџ“

Медицина

1. „Харвард“
2. „Оксфорд“
3. „Џонс Хопкинс“

Природни науки

1. „Харвард“
2. Технолошки институт во Масачусетс (МИТ)
3. „Кембриџ“

Социјални науки и менаџмент

1. „Харвард“
2. „Оксфорд“
3. „Стенфорд“

Целосните листи можете да ги најдете овде.

Извор: Top universities
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование