X
 01.09.2021 Живот

Овој хрватски хотел под маслинова градина нуди уникатно искуство

Ако барате уникатна дестинација на Медитеранот, новата „Вила Наи 3.3“ сигурно ќе ви обезбеди посебно искуство.

Овој хотел со 5 ѕвезди се наоѓа на далматинскиот остров во Дуги Оток, Хрватска. Дизајниран е од познатиот хрватски архитект Никола Бачиќ. Како и многу негови дизајни, и овој ја користи архитектурата за да ја прослави убавината на пределот.

1

Хотелот е „издлабен“ во ридот кој некогаш бил дом на маслинов овоштарник. Формата и историјата на местото го дефинираа дизајнот. Неправилните ѕидови ја следат контурата на ѕидот и се составени од камења собрани со традиционални градежни техники. Ова го вклучува далматинскиот процес на изградба на монументални камени ѕидови без малтер. Овие ѕидови го обезбедуваат влезот, но големите стакла им овозможуваат на гостите поглед кон надворешноста.

2

2

Местото нуди и неверојатен поглед, вклучувајќи маслинови дрвја стари околу пет века и многу зеленило. Всушност, маслинките се дел од приказната на овој хотел именуван по наградуваното маслиново масло „Наи 3.3“. Производителите на ова масло го нарачале луксузниот хотел и ја надгледуваа неговата изградба.

3

4

5

Ако престојувате во хотелот, ќе откриете дека секоја вила е дизајнирана со поинаков стил. Можете да соберете маслинки и да ја гледате обработката на маслинките во фабриката што се наоѓа во рамките на хотелот. Плус, можете да ги вкусите производите во ресторанот и барот.

Извор: Mymodernmet.com
Фото:  Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот