X
 01.10.2015 Наука

Зошто спиеме?

„Something nameless hums us into sleep“, напишал поетот Марк Странд во неговата прекрасна Ода на соништата.

Но, што точно е тоа безимено? Досега, научниците знаат дека спиењето ги слуша нашите комплесни внатрешни часовници, влијае врз секој наш буден момент, па дури и ги скротува нашите негативни емоции. Но, дури и ако започнуваат да откриваат за она што се случува додека спиеме, тие се`уште не знаат зошто еволуирал сонот.

Во ова фасцинантно кратко видео, Џо Хансон ги истражува мистериите на спиењето, синтетизирајќи ја науката од „Dreamland: Adventures in the strange science of sleep“ на Дејвид Рандал и други научни куриозитети.


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука