X
 02.11.2018 Живот

Најбавните автомобили во светот

Ова се најбавните автомобили во светот...

Најбавниот автомобил во светот е британскиот автомобил „пил 50“, кој може да развие брзина до 45 километри на час.

На второ место се најде францускиот „аиксам А.721“ со иста брзина. Во некои земји за него не е потребна ниту возачка дозвола.

На трето место е „рено твизи“ со максимална брзина од 45 км/ч и со 4 kB мотор.

На четврто и петто место се два автомобила со максимална брзина до 100 километри на час - „миа“ и „тата нано“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот