X
 03.04.2017 Наука

Што има во внатрешноста на најдлабоката дупка на светот?

Во 1970 година, научниците од Советскиот сојуз започнале со копање на локацијата „Kola Superdeep Borehole“ во Мурманск, Русија. Целта им била да дознаат повеќе информации за Земјината кора, а и сакале да ги надминат американските научници кои го напуштиле проектот „Project Mohole“ во 1966.

По две години копање, дупката имала длабочина од 12.262 метри. Дијаметарот на самото дно е околу 20 центиметри. Ова е уште најдлабоката дупка во светот, а процесот на дупчење бил исклучително тежок.

Што научниците пронашле на дното на дупката? Прво, имало многу вода , потоа пронашле фосили на длабочина од 6700 метри, а и било неверојатно многу топло повеќе од 175 степени Целзиусови. Сепак, дупката е на огромна далечина од центарот на Земјата, односно само 0.2 проценти од целокупниот простор до самиот центар.

Во следното видео може да дознаете повеќе за проектот и откритијата.

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука