X
 03.09.2018 Наука

Дувањето на носот кога сте настинати не ви помага!

Кога имаат настинка, повеќето луѓе постојано го дуваат носот. Меѓутоа, науката вели дека нема потреба од тоа.

Всушност, дувањето на носот никогаш не е добра идеја.

- Дувањето на носот со преголема сила може да предизвика оштетување на крвните садови и несоодветен стрес - вели имунологот Пурви Парик. Исто така, може да привлече бактерии во вашите синуси, со што се ставате во поголем ризик од инфекција.

nauka
Фото: Corbis


Слузта дури не е ни вистинската причина зошто чувствувате дека носот ви е полн. Ова чувство е само сигнал дека крвните садови во носот се потечени. Произведувате повеќе слуз кога сте болни, меѓутоа, не во голема количина. Дури и ако дувате, вашето тело ја обновува слузта. Отпорот е залуден.

Основната болест - типичната настинка, синузитисот или треската - е вистинскиот проблем. Слузта е последица од настинката и обидот да ја издувате може да предизвика повеќе проблеми отколку што ќе реши.

Што треба да направите?


Дувањето на носот не е забрането. Долгорочно, не решава многу, но може да ви даде кратка пауза од вашите симптоми. Само направете го тоа правилно. Треба да ги дувате ноздрите една по една и да не дувате многу силно, препорачуваат експертите.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука