X
 03.09.2023 Здравје

Не игнорирајте ги овие сигнали, телото открива кога сте преоптоварени со стрес

Живееме брз и стресен живот затоа што се соочуваме со секојдневни предизвици и неочекувани ситуации, без оглед дали станува збор за работата или приватниот живот.

Ова постојано ниво на стрес може да има сериозни последици врз нашето физичко и ментално здравје. За подобро да разбереме како реагира нашето тело на прекумерниот стрес, треба да обрнеме внимание на сигналите што ни ги испраќа, особено на зголемувањето на кортизолот, хормонот на стресот.

Еве како телото ви кажува дека се справувате со преголем стрес:

1. Нарушување на сонот:
Ако често се будите во текот на ноќта или сонот ви станува немирен, тоа може да биде знак дека вашето тело реагира на зголемено ниво на стрес. Стресот може да влијае врз квалитетот на вашиот сон и да го наруши циклусот на спиење, што пак може да има негативно влијание врз вашето целокупно здравје и енергија во текот на денот.

2. Постојано чувствувате замор: Постојаното чувство на замор, без оглед на тоа колку сте спиеле или колку кафе сте испиле, може да укаже на високо ниво на стрес. Кортизолот, хормон кој се лачи како одговор на стресот, може да влијае врз вашата будност и виталност, што доведува до постојано чувство на исцрпеност.

3. Промени во апетитот: Прекумерниот стрес може да влијае врз апетитот и јадењето. Ако забележите дека имате постојано чувство на глад или нагло зголемена желба за слатка и висококалорична храна, тоа може да биде знак за покачено ниво на кортизол. Оваа промена во апетитот може дополнително да влијае врз вашата тежина и целокупното здравје.

4. Раздразливост и чести промени во расположението: Стресот може да доведе до промени во емоционалната состојба. Ако забележите дека станувате понервозни, раздразливи или имате чести промени во расположението, ова може да биде показател дека се борите со премногу стрес.

5. Физички симптоми: Стресот може да предизвика различни физички симптоми како што се главоболки, болки во мускулите, дигестивни проблеми или дури и забрзано срце. Овие симптоми се знак дека стресот има негативен ефект врз вашето тело и дека е важно да преземете чекори за да се справите со него.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје