X
 04.02.2022 Живот

Активен вулкан во Гватемала еруптира на секои 15 минути

Планинарењето во близина на активен вулкан можеби не е начинот на кој го замислувате идеалниот одмор, но за многу туристи уникатното искуство вреди за ризикот.

Вулканот Фуего во Гватемала е најактивниот вулкан во Средна Америка. Тој секоја година привлекува илјадници посетители кои доаѓаат за да сведочат на неговите ерупции. Меѓутоа, тие треба да се качат на соседниот врв Акатенанго, кој се наоѓа на неактивен вулкан, за да го видат кратерот од кој излегува лава.


Фото: Wikipedia

Врвот Акатенанго се наоѓа на надморска височина од 4.000 метри, а искачувањето трае околу 5 часа. Вулканот Фуего е постојано активен и исфрла облак од чад на секои 15-20 минути.

Тој не е безопасен, а пред четири години неговата ерупција го избришала селото Сан Мигел Лос Лотес, убивајќи 159 лица, а ранувајќи над 300.


Фото: Wikipedia

Сите екскурзии започнуваат во градот Атигва, кој пред пандемијата привлекувал 2 милиона туристи годишно. Според локалните водичи, вулканот дневно го посетуваат 300-400 луѓе.

Извор: Punkufer
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот