04.11.2022 Живот

МОН: Oдлуката за пониска цена на струјата за училиштата значи континуитет на наставата со физичко присуство

Владината мерка за снабдување на училиштата со електрична енергија по субвенционирана цена од 95 евра за мегават/час е голема поддршка за непречено организирање на наставата во форма која е од најголем интерес за учениците – со физичко присуство во училниците, соопшти Министерство за образование и наука.

Вкупно 366 основни општински училишта и 109 јавни средни училишта добиваат поддршка од државата за непречена работа и реализација на мисијата заради која и постојат – едукација на младите.

- Во услови на прогласена кризна состојба, со склучување договор за снабдување со електрична енергија со ЕСМ продажба, тие ќе создаваат значително помали расходи во општинските и државниот буџет, со што се зголемува сигурноста дека воспитно-образовниот процес во училиштата ќе продолжи да се реализира непречено до крајот на годината - се вели во соопштението.

МОН уште еднаш апелира владините препораки за рационално користење на електричната енергија доследно да ги почитуваат сите образовни институции и установи. Штедењето на електричната енергија, како што наведуваат, е еден од факторите што влијаат врз одржливоста на наставата во училниците, но од друга страна се подигнува стабилноста на енергетскиот систем и се обезбедува доволно електрична енергија за потребите на домаќинствата.

Извор: МИА

Тагови: