X
 04.12.2018 Живот

Во оваа земја родителите можат да ги донесат децата на работа

Финските власти почнаа проект кој на вработените ќе им овозможи да поминуваат повеќе време со децата така што ќе можат да ги донесат на работното место на неколку часа или во текот на целиот работен ден.

Туомас Куртила, омбудсманот за деца во Финска, изјави дека целта на оваа иницијатива е родителите и децата да поминуваат што повеќе време заедно, но и децата подобро да се запознаат со условите во кои работат нивните родители и на кој начин заработуваат пари.

Тој истакна дека досега 800 компании потпишале договор според кој на родителите им се дозволува да ги донесат децата на работното место.

Децата ќе имаат можност заедно со родителите да престојуваат во канцелариите во државните министерства, општините и во другите компании.

- На овој начин членовите на семејството ќе можат заедно да доживеат доста убави и корисни искуства. Им благодариме на сите компании и институции што ќе бидат дел од оваа идеја - изјави Куртила.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот