X
 05.12.2018 Живот

Во Бразил родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор

Во Бразил е родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор, објави медицинското научно списание „Лансет“.

– Во Сао Пауло на 15 декември 2017 година со царски рез се роди здраво женско дете, тешко 2,5 килограма. Матката, по десетчасовна операција, била пресадена во 2016 година кај 32-годишна жена, која е родена без матка. По раѓањето на бебето матката ѝ била извадена за да се спречи тешкиот имунолошки третман. Девојчето е здраво и се развива нормално - пишува „Лансет“.

Досега се направени 39 пресадувања на матки од живи донатори, со што се родени 11 бебиња, но ова е прв успешен случај на раѓање по пресадување матка од починат донатор. Имаше неуспешни обиди во САД, Чешка и во Турција.

 - Користењето починати донатори може значително да го зголеми пристапот до овој третман и тоа дава нова можност за жените што страдаат од неплодност поради одредени фактори на матката. Оваа успешна демонстрација има неколку предности во однос на живите донаторски трансплантации: таа се базира на поголем потенцијален број донатори, поевтина е и ги избегнува ризиците за живиот донатор - истакна доктор Дани Ајзенберг, раководител во Универзитетската болница во Сао Пауло.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот