X
 06.01.2024 Наука

Емисиите на јаглероден диоксид на најголемите загадувачи низ времето

Емисиите на јаглероден диоксид на глобално ниво се зголемиле шесткратно од 1950 година. Кои земји најмногу ги зголемиле своите емисии во овој период?

Во 50-тите години на минатиот век САД и големите европски земји биле најголеми загадувачи, но овој тренд се сменил.

Во 2022 г. Кина произведува најмногу емисии на јаглероден диоксид, покажува графикон на „Вижуал капиталист“. Следни се САД.


Фото: Visual capitalist

Извор: Visual capitalist
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука