X
 06.03.2019 Економија

Намален бројот на милијардери во светот

Бројот на милијардери во светот од минатата година се намалил за 55 лица, односно 2.153, пишува американскиот магазин „Форбс“, објавувајќи листа со најбогатите луѓе во светот.

Најмногу милијардери се намалиле во азиско-пацифичкиот регион, особено во Кина, каде што оваа година се помалку за 49 богаташи.

Бројот на богатите луѓе се зголемил само во Бразил и во САД. Во САД, сега тие се 609, од кои 14 се наоѓаат на првите 20 места.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија