X
 06.05.2018 Живот

Активисти од Јужна Кореја решиле да им ги откријат тајните од реалноста на Севернокорејците

Активисти од Јужна Кореја се сетиле на ни малку еколошки методи за да им помогнат на своите роднини и пријатели „заробеници“ во Северна Кореја да ја почувствуваат магијата на надворешниот свет.

Активистите полнат пластични чаши со храна, лекови, па дури и УСБ-а со филмови и музички спотови и други предмети забранети во Северна Кореја, а потоа ги фрлаат во морето.

На шишињата им се потребни четири до пет часа за да стигнат до најблискиот севернокорејски брег. Стотици шишиња ги исфрлаат двапати месечно повеќе од две години.

koreja

- Што најмногу мрази Ким Џонг-ун? Ако граѓаните на Северна Кореја станат свесни за реалноста - вели Зунг Ванг, еден од активистите.

- Претходно не живеев праведен живот. Бев затвореник во политички логор бидејќи бев обвинет за шпионирање. Не знаев ништо и затоа ми се случи тоа. Да имав повеќе знаење, тоа немаше да се случи - додава тој.

Иако не постои начин да се потврди дали работите навистина се примени, шишињата често ги пресретнуваат севернокорејските бродови.

Истражувањето од 2015 година покажало дека 81 отсто од бегалците од Северна Кореја, гледале странски филмови на УСБ пред да избегаат од Северна Кореја.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот