X
 06.11.2019 Живот

Затвор во Германија претворен во хотел, една ноќ чини 45 евра

Историскиот затвор во градот Фјурстенау во Северозападна Германија по повторното отворање работи веќе извесно време, но сега како хотел. Многу туристи, меѓу кои и штотуку венчани брачни парови, доброволно би минале ноќ зад решетки.

- Креветите во ќелиите се со големина 90 на 200 сантиметри и нудат високо ниво на удобност - истакна Вернер Прис, претседател на Друштвото за археологија и историја на градот, кое и го обнови некогашниот затвор.

При пријавувањето за престој посетителите добиваат и комбинезон со црно-бели риги, за искуството да биде што поавтентично.
- Не е задолжително, но многумина ги облекуваат - вели Гунтер Спонхауер, друг претставник на Друштвото.

Затворот во Фјурстенау, близу Хамбург, бил изграден 1720 година, но бил затворен подолго време. Во него некогаш биле сместени многу осуденици, меѓу кои и еден коњокрадец-убиец, кој 1883 бил погубен.

– Шест ќелии се претворени во соби за гости, а останатите две се оставени во својата изворна состојба, како што изгледале порано, како специфична туристичка атракција, појаснува Прис.

Цената за една вечер е 45 евра, но ако се одлучите за подолг престој, тоа ќе чини само 37 евра од ноќ.

Oвa нe e единствен таков пример во светот. Свои хотели-затвори имаат и Велика Британија, Шведска, Турција, САД, Австралија, Холандија, Словенија

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот