X
 08.07.2018 Наука

17-годишната Алиса Карсон ќе биде првата личност која ќе стапне на Марс

Луѓето отсекогаш биле фасцинирани со „последната граница“ уште од самите почетоци на вселенското патување. Интересот за колонизација надвор од нашата планета никогаш не бил поголем.

И додека повеќето од нас можат само да сонуваат за вселенско патување, за една девојка ова ќе стане реалност.

2
Фото: nasablueberry


17-годишната Алиса Карсон од Батон Руж, Луизијана моментално тренира да стане астронаут. Нејзиниот сон е да биде првата личност која ќе стапне на Марс, а нејзината цел е да ја изврши првата човечка мисија на Марс во 2033 година. Таа е првата личност која успеала да ја заврши програмата за пасош на НАСА, посетувајќи ги сите 14 центри за посетители на НАСА. Таа е и најмладата личност која била примена и дипломирала напредната „ПоССУМ академија“, со што официјално таа може да ја започне обуката за астронаут. Освен што ја посетува обуката, таа ги учи и сите нејзините училишни предмети на четири јазици (англиски, кинески, француски и шпански).

3
Фото: nasablueberry

Покрај учењето и обуката, Карсон е и јавен говорник, а нејзината цел е да привлече интерес за истражувањето на вселената, како и да ги поттикне сите да ги следат своите соништа.

-Секогаш следете го вашиот сон и не дозволувајте никој да ви го одземе - порачува таа.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука