08.11.2023 Наука

Женските жаби глумат дека се мртви за да ги одбегнат упорните мажјаци

Истражувачите што ги истражуваат агресивните навики за размножување на некои жаби откриле дека женките често ја лажираат сопствената смрт за да избегнат упорни мажјаци. Ова ја побива традиционалната идеја дека женските жаби пасивно се потчинуваат на желбите на мажјаците за време на сезоната на размножување, велат авторите на нова студија.

Таканареченото експлозивно размножување е вообичаена стратегија за жабите, кои секоја пролет се собираат во голем број само за краток период да се парат. Бидејќи ривалските мажјаци истовремено се обидуваат да се репродуцираат со одредени женки, познато е дека тие формираат „топки за парење“. За женските жаби, ова може да биде исцрпувачко, па дури и опасно за живот.

Кога околу нив се формира топка за парење, изгледа дека женките не можат да се ослободат од несаканите мажјаци, а борбата може да резултира со нивно давење. За среќа, женските жаби имаат одредена одбрана, а тоа било откриено случајно.

Екологот Каролин Дитрих и херпетологот Марк-Оливер Родел од Институтот за еволуција и наука за биолошка разновидност во Лајбниц, Германија, го откриле ова додека спроведувале експерименти за да тестираат дали мажјаците претпочитаат одредена големина на женското тело. Тие не го откриле она што сакале, но забележале женско однесување за избегнување што решиле дополнително да го истражат.

Оние женски жаби кои ги одбегнувале мажјаците често биле забележани како пробуваат повеќе техники. Популарна техника - што ја користеле 83 отсто од сите женки - била да ги ротираат своите тела додека мажјакот им се приближува. Тимот вели дека ова може да биде обид да се тестира силата на нивните додворувачи.

Дури 33 отсто одлучиле да одбегнат мажјак глумејќи дека се мртви. Овие женки лежеле неподвижни и не реагирале на обидите за внимание од мажјаците. Истражувачите посочуваат дека нивните лабораториски експерименти можеби не ја отсликуваат реалната слика во природата.

Извор: Science alert
Насловна фотографија: Pixabay