X
 09.08.2019 Наука

На Нов Зеланд откриен фосил од праисториски папагал висок еден метар

Научници открија фосил од папагал кој пред 19 милиони години живеел на денешен Нов Зеланд и достигал височина од еден метар. Поради неговата величина, палеонтолозите го нарекле ова праисториско суштество хераклес инекспектатус, во чест на древниот митолошки херој Херкул (Херакле).

- Нов Зеланд е надалеку познат по огромните птици – од видот моа, гуски, орли. Но, досега никој не открил олку голем папагал - изјави проф. Тревор Ворти од Универзитетот „Флиндерс“ во Сиднеј, Австралија.

Папагалскиот фосил е најден близу некогашниот рударски град Сент Батан во средишниот дел на Нов Зеланд.

Тежината на птицата се проценува на околу 7 килограми, има долг клун и се претпоставува дека била месојадец.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука