10.10.2021 Живот

Во Данска од отпадот од ветерни турбини прават засолништа за велосипеди

Загрижени за климатските промени, не е чудно што многу земји се обидоа да користат обновливи извори на енергија.

Една од најпопуларните опции меѓу овие поодржливи алтернативи е енергијата на ветерот. Во земји како Данска, каде што во 2019 година повеќе од половина од електричната енергија беше генерирана од ветер и соларна енергија, високите ветерни турбини станаа познат дел од данскиот пејзаж.

Секако, постојат и добри и лоши страни поврзани со енергијата на ветерот, а загриженоста за некои од нејзините недостатоци се покажа во последниве години. Најголемиот недостаток е проблемот со перките на ветерните турбини што повеќе не се корисни. Поради силата што бара ветерните турбини да функционираат правилно, перките се произведени од материјали како стаклено влакно, смола и пена - супстанции што генерално не се биоразградливи и според тоа, тешко се рециклираат.

Со типичен проценет животен век од 20 години, голем број сечила на ветерната турбина ќе треба да престанат да се користат. Всушност, се проценува дека до 2050 година ќе има речиси 40 милиони тони отпаден материјал од глобалната ветерна индустрија.

1

Добрата вест е дека постојат неколку компании и истражувачки групи што се обидуваат да најдат поодржливи начини за рециклирање и повторна намена на перките на ветерните турбини што се исфрлени од употреба.

Една од овие компании е „Ривајнд нетворк“. Компанијата веќе почна да ги применува перките како гаражи за велосипедите во Данска. Исто така, истражувачи бараат начини за рециклирање на перките како архитектонски елементи за подобрување на инфраструктурата. Некои од нивните идеи се користење на перките за изградба на пешачки мостови, скејт-паркови и пречки за бучава за сообраќај на патиштата и автопатите.

- Ја истражуваме потенцијалната повторна употреба на перките во архитектурата и инженерството. Развивањето такви методи може да има позитивен ефект врз квалитетот на воздухот и квалитетот на водата со намалување на главниот извор на небиоразградлив отпад - вели Лоренс Ц. Банк од Технолошкиот институт во Џорџија, една од водечките институции вклучени во студијата.

2

Водечката компанија за обновлива енергија „Сименс Гамеса“ ја лансира првата перка од ветерна турбина што може да се рециклира. Овие перки се направени од нов тип смола чија хемиска структура го олеснува распаѓањето и одвојувањето од другите компоненти на сечилото за да може да се рециклира.

Но, засега замислата на пренаменети турбини на ветер како тела на урбаните пејзажи, исто така, изгледа како прилично одлично решение.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Design boom