X
 11.10.2021 Живот

Фабрика на Исланд го претвора јаглеродниот диоксид во камен

За да се спречи зголемувањето на глобалните температури, не само што светот треба да ги намали емисиите туку и милијарди тони јаглероден диоксид ќе треба да се отстранат од атмосферата.

Најдобриот начин да го направите тоа е со засадување дрвја. Но, неодамна на Исланд почна да работи најголемата светска фабрика за директно „фаќање“ на воздухот. Фабриката „Орка плент“ трајно го отстранува СО2 од воздухот претворајќи го во камен.


Извор: The Global Herald
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот