X
 12.05.2024 Живот

Летечките автомобили и технологијата: Кога ќе можеме да ги видиме на небото?

Во минатото писателите, инженерите и сликарите замислувале возило на тркала што ќе им овозможи на луѓето да го искусат она што птиците, пеперутките и пчелите слободно го уживаат - летот.

Во 21 век овие возила стануваат реалност.

Кога ќе можеме да видиме летечки автомобили над нас?

Џим Духовни, извршен директор на компанијата за летечки автомобили „Алеф аеронаутикс“, открива дека за вакви прототипови на автомобили во минатото недостигале технологија, батерии, софтвер за развивање комплексни механички машини, но сега кога технологијата е понапредна, компанијата создава летечки автомобили за да го реши проблемот со метежот во сообраќајот.Извор: ВВС
Фото: ВВС/Screenshot
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот