X
 12.07.2022 Живот

Шансите дека сте психопат се поголеми ако студирате на овие факултети

Психопатите најчесто студираат економија и слични студии поврзани со бизнисот, покажале резултати од истражување спроведено во 2017 година.

Научници од данскиот Универзитет во Орхус ги оценувале испитаниците според карактеристики што се најчести кај психопатите и нарцисоидните луѓе. Според нив, овие карактеристики се поврзани со желбата за социјална доминација и моќ на работното место.

Во истражувањето учествувале над 400 дански студенти по психологија, менаџмент, економија и право.

Било откриено дека студентите по психологија имале послаби резултати на тестовите за психопатија и нарцизам во споредба со колегите што студирале менаџмент и економија.

Извор: Moj faks
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот