X
 12.08.2019 Живот

Руси масовно купуваат јод поради страв од радијација

На далечниот север на Русија масовно се купува јод поради кратката радијација како резултат на несреќа со воена ракета, јавуваат руските медиуми.

Резервите на јод во аптеките се на крај, особено во градовите Архангелск и Северодвинск.

Јодот може да спречи навлегување на радиоактивен јод во тироидната жлезда, но апчињата исто така може да предизвикаат здравствени проблеми.

Две лица загинаа, а тројца се повредени во несреќа што се случи минатата недела.

Новата страница на регионот Архангелск „29.ru“ објави дека во аптеките во овој град повеќе нема апчиња со јод.

Исто така, се наведува дека членовите на медицинскиот персонал, за време на евакуацијата на повредените во несреќата, носеле заштитни костими – од хемиско и нуклеарно зрачење.

Официјални лица велат дека нивото на радијација околу 40 минути било повисоко од дозволеното во близина на воениот полигон во Нионокс, но потоа се вратило во нормала.

Министерството за одбрана соопшти дека експлодирал мотор на ракета со течно гориво, иако не е прецизирано за кој систем станува збор.

Бродови нема да можат да впловат во заливот Двина во Белото Море еден месец. Властите не ја објаснија одлуката за привременото затворање на пристаништето.

Селото Нинокс се наоѓа на 47 километри западно од Северодвинск, кој има околу 200 000 жители.

Во Северодвинск има бродоградилиште каде што се градат и поправаат нуклеарни подморници за руската Северна флота.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот