X
 12.08.2020 Живот

Да не го потцениме тоа што децата долго не одеа на училиште, одмор и во пандемија им е неопходен, вели професорот Стефан Симовски

Не смееме да го потцениме тоа дека учениците долг период беа без физичка настава во училиштата, а исто така и децата од предучилишна возраст се дома веќе пет месеци. Мора да имаме предвид дека на децата им треба одмор и време за себе, особено во несекојдневни ситуации како оваа. Децата треба да имаат шанса да се исклучат за да го процесираат искуството. Секој што мисли дека годишен одмор во пандемија е непотребен, греши, вели Стефан Симовски, професор по германски јазик и книжевност во колумната за Деца.мк.

Прочитајте повеќе на овој ЛИНК.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот