X
 12.09.2023 Здравје

Доктор објаснува зошто никогаш не треба да го крцкате вратот

Многу луѓе го крцкаат вратот кога се уморни. Меѓутоа, еден доктор советува да не се прави тоа.

Во видео објавено на „Тик-ток“ докторот Евер Ариас ги предупредува луѓето да не ги крцкаат вратовите бидејќи може да предизвикаат сериозни проблеми. Може да се направат повеќе здравствени проблеми и повреди при оваа активност, вели тој, посочувајќи на млада девојка која била донесена на итен преглед откако го крцнала вратот и притоа го повредила.

Видеото има над 4,5 милиони прегледи. Погледнете го во продолжение.

@everariasmd Why you shouldn’t crack your neck #medical #medicine #doctorreacts ♬ original sound - Ever Arias, MD


Извор: Indy100
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје