X
 20.02.2024 Здравје

Природни лекови што можат да помогнат при болни зглобови погодени од артритис

Природните лекови за воспалени и болни зглобови погодени од артритис помагаат да се ублажат овие состојби и да се релаксираат погодените области. Артритисот е исклучително честа болест, особено кај луѓе постари од 50 години. Предизвикува болки во зглобовите, вкочанетост и воспаление. Важно е прво да се утврди каков тип артритис има лицето, што го предизвикува и кои третмани можат да помогнат.

Кои зглобови најчесто се погодени од артритис?

Артритисот е болест која предизвикува оштетување на зглобовите - местата во телото каде што се спојуваат две коски. Некои зглобови природно се истрошуваат како што старееме. Некои видови артритис, на пример, се јавуваат по повреди кои го оштетуваат зглобот, но и одредени медицински состојби предизвикуваат артритис. Артритисот може да влијае врз секој зглоб, но кај луѓето најчесто ги зафаќа:

-Зглобовите на рацете и рацете
-Колената
-Колковите
-Стапалата и глуждовите
-Рамената
-Долниот дел на грбот (лумбалниот 'рбет).

Природните лекови можат да ја намалат болката предизвикана од артритис

Физичката активност, контролирањето на телесната тежина и менувањето на начинот на исхрана се, според советите на лекарите, некои од природните начини за ублажување на болките од артритис. Некои алтернативни терапии, исто така, можат да помогнат да се подобри флексибилноста или да се олесни вкочанетоста.

Додајте куркума во вашата исхрана


Куркумата, жолт зачин вообичаен во индиските јадења, содржи соединение наречено куркумин. Ова соединение има антиоксидантни и антиинфламаторни својства кои можат да помогнат при намалување на болката и воспалението од артритис. Се покажало дека коренот на куркума има одлични антиинфламаторни својства и многу луѓе додаваат куркума во прав во сосови, напивки или во чаеви. Но, куркуминот опфаќа само околу 3 отсто од куркумата, па експертите често предлагаат да земате додатоци од куркума за да ја добиете ефективната количина.

Народна медицина со ѓумбир

Болката предизвикана од артритис може да се ублажи со помош на ѓумбир, кој има антиинфламаторни својства. Изрендајте го ѓумбирот и исушете го. Измешајте 3 лажици мелен црн бибер, 6 лажици ѓумбир и 6 лажици мелен ким. Еднаш дневно јадете половина лажица од оваа мешавина, со чаша вода. Дополнително треба да нанесете масло од ѓумбир на зглобовите погодени од болката, што се смета за природен лек за воспаление на зглобовите. Се препорачува и консумирање сиров ѓумбир во редовната исхрана бидејќи ја поттикнува циркулацијата, што ја намалува болката.

Куркума и мед за болни зглобови

Мешавина од мед и куркума може да помогне при воспалени и болни зглобови. За да се намали болката, се препорачува трипати на ден да се зема по една кафена лажичка мешавина од куркума и мед. Оваа мешавина може да биде корисна при ревматски заболувања, артритис и други состојби, кои предизвикуваат болка и воспаление. Редовната употреба на куркума помага да се намали болката и да се зголеми подвижноста при медицински состојби како што е остеоартритисот.

Извор: Eklinika.telegraf.rs

Фото: Freepik

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје