X
 12.11.2023 Живот

На ова место можете да посетите дури 3 европски земји одеднаш

Ако сакате да посетите што е можно повеќе земји во најкус можен рок, едно место во Европа ќе ви овозможи технички да бидете во три земји одеднаш. Иако тоа не е единствената точка во светот каде што се вкрстуваат три национални граници, станува збор за најсеверната меѓународна триграница.

Списанието „Травел енд лежр“ наведува дека надвор од Кируна, најсеверниот град во Шведска, патниците можат да стигнат до малото село Килписјарви. Оттаму со пешачење можат да стигнат до Трериксросет, точката каде што се среќаваат Шведска, Финска и Норвешка. Таму патниците можат да одат по мала дрвена патека до камениот споменик подигнат во 1897 година и од Русите и од Норвежаните за да ја обележат границата. Во 1926 година бил обновен со нови камења.

 
Кога ќе стигнете таму, во основа ќе посетите три земји одеднаш.

Сепак, да се дојде до оваа точка не е лесен подвиг. Како што е објаснето на веб-страницата за туризам на Кируна, кога патниците ќе пристигнат во Килписјарви, можат да изберат да пешачат 11 километри до клисурата, а доколку ја изберат оваа малку напорна маршрута, ќе можат да прошетаат низ Мала, најстариот национален парк во Финска.

Исто така, веб-страницата на Кируна наведува дека патниците можат да го поминат полесниот пат со 45-минутно патување со брод до Колталуокта, достапно од средината на летото до крајот на септември. Оттаму патниците треба само да ги испешачат преостанатите 3 километри до последната станица.

Се разбира, ова не е единственото место каде што три држави се вкрстуваат во една точка. Имено, во регистарот на Обединетите нации се наведени околу 176 триграници низ светот, а Кина може да се пофали со најголем број од нив - 16.

Извор: Index.hr
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот