X
 13.07.2020 Здравје

Ковид-19: Новозаболени 88, оздравени 123, починати тројца пациенти

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 88 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 123 пациенти, а починале тројца – двајца од Скопје (43 г. и 72 г.) и 76-годишна пациентка од Штип, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 973 тестирања.

Новозаболени има во: Скопје-30, Куманово-8, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-3, Струга-11, Велес-1, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-8. Оздравеле во: Скопје-70, Штип-6, Прилеп-4, Тетово-31, Велес-3, Кочани-2, Пробиштип-1, Кичево -1, Ресен-4, Неготино-1.

Во Македонија, од почетокот на епидемијата се дијагностицирани 8.197 пациенти, од кои 4.326 оздравеле, 385 починале, а болни се 3.486 пациенти. Ова е во моментот дистрибуцијата по градови:

• Скопје 3.878, активни 1.788
• Куманово 862, активни 194
• Дебар 151, активни 89
• Штип 457, активни 178
• Прилеп 301, активни 64
• Тетово 871, активни 292
• Струга 330, активни 171
• Велес 203, активни 33
• Битола 71, активни 28
• Охрид 227, активни 135
• Кавадарци 26, активни 18
• Гостивар 230, активни 144
• Гевгелија 12, активни 2 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 24, активни 16
• Крива Паланка 19, активни 9
• Радовиш 8, активни 4
• Крушево 12, активни 7
• Кочани 77, активни 13
• Пробиштип 37, активни 24
• Демир Хисар 8, активни 7
• Македонски Брод 8, активни 4
• Пехчево 6, активни 1
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 7, активни 4
• Свети Николе 118, активни 111
• Кичево 81, активни 69
• Ресен 137, активни 77
• Неготино 21, активни 2 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје