X
 05.01.2015 Живот

Со какви играчки во минатото си играле децата од Балканот

„Механотехника“ од словенечката „Изола“ правела многу иновативни играчки. Компанијата била основана уште од 1952 година, а за голем број генерации била симбол на нивната младост.

 

играчки


Играчките од „Изола“ со етикета „Made in Yugoslavia“ биле познати за децата од целиот свет, а се извезувале во Австралија, Бразил, Канада итн.

Во фотогалеријата погледнете некои од играчките кои ги воодушевувале младите. 
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот