X
 31.01.2015 Живот

Проверете која професија е создадена за Вас

Дали некогаш сте се запрашале зошто ве привлекува идејата да станете ветеринар или микробиолог? Или зошто сте убедени дека ќе бидете среќни доколку работите како архитект или наставник?

Вашиот тип на личност има голема поврзаност со тоа зошто некои професии ви се поомилени од други. И токму поради тоа одредувањето каква личност сте е клучен фактор за пронаоѓање на кариера која ве прави среќни.

За да ви помогне, „Truity psychometrics“, онлајн проценувач на кариера и личност, заедно со „TypeFinder“, составија инфографик со детали за четири димензии на типови на личност, како и предлози кои би биле нивните идеални професии.

 

кариера

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот