X
 04.02.2015 Наука

Видео кое ви овозможува да летате со брзина на светлината

sistem

 

„Riding Light“ е краток анимиран филм кој трае 45 минути и се обидува да прикаже како би изгледала една прошетка на грбот на еден фото и патување од јадрото на сонцето до орбитата на Јупитер. Бидете подготвени да се почувствувате тотално незначајни.

 

Целото човештво е прикажано во рок од 2 секунди, додека фотонот експлодира покрај орбитата на Месечината и кон Марс. Во горниот лев агол можете да го следите растојанието и поминатото време откако се вративте од јадрото на сонцето, а горниот десен агол ја одбројува вашата следна планетарна средба. Можете да го прескокнете краткото слетување доколку немате 45 минути. Ништо од филмот не е визуелно базирано на наука, такашто сигурно не би ги перцепирале светлината и времето кога би патувале со истата брзина, но филмот користи точни растојанија и брзини со цел да пренесе колку е масивен нашиот сончев систем. 

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука