X
 18.03.2015 Технологија

Windows 10 претстави нов начин на логирање

Windows 10 можеби е првиот опреативен систем на Windows кој конечно ќе стави крај на лозинките.

 

1


Мајкрософт го објави Windows Hello во вторникот, нов биометриски безбедносен систем кој овозможува да се логирате на Windows 10 уреди, компјутери и телефони, користејќи ги вашите очи, отпечатоци од прсти или лице.

„Сакаме вашите уреди да ве препознаат, да разберат што зборувате. Сакаме да чувствувате доверба каде и да одите и што и да правите“, вели потпретседателот Џо Белфиор.

Windows 10 ќе го чува вашиот биометриски потпис локално, не на серверите на Microsoft или во „облакот“. Ова е така затоа што биометриската автентичност се користи за отклучување на уредот. Системот работи со постоечките сметки на Мајкрософт и за бизнис, со Аzure. И што е најважно, како што вели Мајкрософт, системот не може да се измами со фотографија или селфи.

Компанијата исто така го претстави и проектот наречен „Microsoft passport“, нова алатка за IT, која на програмерите ќе им овозможи да изграда Windows 10 проверка во нивните апликации, веб страни и услуги без лозинка. Системот ќе бара корисниците да потврдат дека го имаат уредот, или преку внесување на PIN или автентикација преку биометриска безбедност од „Windows Hello“.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија