X
 01.05.2015 Живот

Зошто никогаш не треба да лажете во вашето CV?

Дали постои нешто понапорно и позаморно од барањето работа? Страшно изгледа за некој кој е во потрага по работа, особено ако веќе подолго време се трудат да најдат. Сепак, за среќа постојат голем дел на извори кои ви нудат совети како да го усовршите вашето CV.

И сите тие ќе ви кажат дека лажењето на CV е најлошото нешто што би можеле да го направите. Знаете дека лажењето кога тогаш ќе ви се врати. Можеби и не е толку важно дали учите разговорен италијански или сте личност што знае да работи тимски, меѓутоа лажењето за вештини, способности, па дури и квалификации кои ги поседувате, за да напредувате во кариерата не само што е глупаво, туку и опасно.

„TheUndercoverRecruiter“ ви нуди интересни факти за тоа колку често луѓето лажат на нивното CV и како тие го обликуваат за одредена работна позиција.

 

rabota

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот