X
 12.09.2015 Култура

Зошто никогаш не смееме да ги заборавиме терористичките напади од 9/11

Без сомневање, 11.09.2001 година беше еден од најужасните денови во понова историја.

 

кули


Околу 3.000 невини луѓе загинаа кога терористите киднапираа четири цивилни авиони. Два од авионите удрија во кулите близначи кај Светскиот трговски центар во Њујорк, додека еден авион удри во Пентагон во Вашингтон, а еден во поле во Пенсилванија благодарение на напорите на храбрите патници кои упаднале во пилотската кабина.

Со комеморацијата на Американците за овој ужасен ден, ви нудиме 30 фотографии кои ве потсетуваат зошто овој ден е толку важен.

 


ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура