X
 26.04.2023 Живот

Фотографии од исти локации направени во период од 10 години ја покажуваат еволуцијата на еден град

Изминатава зима фотографот Гвидо Гутиерез Руиз го разгледувал својот инстаграм-профил и ги гледал своите први слики што ги поставил на оваа социјална мрежа. На почеток сакал да види како се развивале неговите фотографии. Но, забележал и бил изненаден од тоа колку Торонто се променил откако тој почнал да објавува на „Инстаграм“ во 2013 година. Ова го натерало да се врати и повторно да ги фотографира локациите од претходните слики.

Резултатите се фасцинантен поглед на еволуцијата на овој канадски град во текот на една деценија. За да ги оживее новите кадри, Гутиерез Руис се погрижил да застане во иста положба и да ја направи фотографијата од истиот агол. Тој дури се обидел да сними луѓе во слична положба на оригиналната слика.

- Без разлика дали ви се допаѓа или не, работите секогаш се менуваат, на подобро или на полошо. Овој мал проект покажува колку се промени Торонто - вели тој.


Извор: Mymodernmet.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот