X
 08.10.2015 Наука

Островот кадешто климатските промени се повеќе од реалност

Иако ефектите од климатските промени веќе започнуваат да стануваат воочливи низ светот, за повеќето, најлошото е дел од иднината. Но, не и за островот Тувалу. На овој остров, климатските промени веќе претставуваат проблем и нивните ефекти се забележуваат пред сите останати места на светот.

„Panos pictures“ ги претставува овие проблеми преку фотографии направени на островот во следното видео.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука