X
 15.11.2023 Живот

Почина актерот Жарко Лаушевиќ: „Човекот е многу добар адвокат за сопствените грешки и многу добар судија за туѓите“

На 63-годишна возраст, по долго боледување, почина актерот Жарко Лаушевиќ. Тој глумеше во голем број претстави и филмови и стекна голема слава во 80-тите години, по улогата на Милош Облиќ во култниот филм „Битката во Косово“.

Во неговата богата кариера има глумено во многу филмови и серии од кои најпознати се: „Шмекер“, „Свечена обврска“, „Се случи денес“, „Офицер со роза“, „Битката во Косово“ и многу други.

Во негова чест во продолжение споделуваме неколку негови мудри изреки и цитати.

- Годината поминува, денот никогаш.

- Малата надеж носи голема среќа. Големата надеж носи уште поголемо разочарување.

- Ако вечерва е најлошо, тогаш утре може да биде само подобро.

- Најди срце што ќе те сака кога си најлош и раце што ќе те чуваат кога си најслаб.

- Моето молчење не значи дека не знам што зборуваат луѓето зад мојот грб. Моето молчење е само знак дека не го заслужуваат мојот коментар.

- Сите патуваме по соништата, сите сме патници по автопатот на животот. Скитници на автопатот на копнежот. Бездомници во домот на љубовта. Борци во војната на тагата. Изгубени бараме. Несфатени сфаќаме. Несакани сакаме. Несигурни се надеваме. И сите сме исти. И сите сме различни.

- Секој зборува со својата тишина, а тишината кажува сѐ и сешто!

- Во доброто сите се тука, а кога ќе дојдат тешки времиња, сите се тргаат настрана. Очигледно, не сакаат да го носат товарот на другите кој нема да им биде платен.

- И Пандорината кутија не е ништо за сето зло што се крие во луѓето.

- Знам дека е трик, но животот ми приреди толку многу моменти на сурова реалност, што сакам малку да сонувам.

- Оние што длабоко сакаат никогаш не стареат; дури и ако умрат од старост, умираат млади.

- Човекот е многу добар адвокат за сопствените грешки и многу добар судија за туѓите.

- Зборовите можат да бидат опасно оружје во рацете на искусен воин.

- Сите лаги, сето зло, сите неволја на овој свет доаѓаат од сомнеж. Да нема сомнеж, немаше да има толку зло.

- Не е лошо времето, лоши сме ние. Ние сме тие што поминуваме низ животот сакајќи погрешни и газејќи ги вистинските.

Извор: Edukacija.rs
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот