X
 25.01.2016 Наука

Во умот на големиот професор Стивен Хокинг

Како би било да доживеете едно патување во умот на најпознатиот физичар во светот?

 

animacija


Со цел да ја прикажат лекцијата за црните дупки на „Radio 4“, „Aardman Studios“ создаде кратка анимација за истражување на љубовта кон физиката и астрономијата со што ни ги носат ѕвездите малку поблиску до сите нас.

Во режија на Вил Стад, гласовите во анимацијата ги позајмуваат Карл Сејган, професорот Брајан Кокс, професорот Стивен Хокинг и американскиот теоретски физичар Ендру Стромингер. Оригиналната музика е од Макс Халстед.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука