X
 15.02.2016 Живот

Професии за оние кои по дипломирањето сакаат да патуваат

Речиси сите млади денес сакаат да патуваат. Но, некои живеат за тоа. По дипломирањето се случува нешто што ги расипува плановите - вработување. Меѓутоа, без парите и не е возможно патувањето. Или не е така? Постојат некои професии кои нудат патување и средства. Следуваат некои идеи за заработка и патување низ светот.


Чување деца „au pair“

Ова е за оние кои сакаат деца, знаат како да се грижат за нив и сакаат да патуваат. Тоа е добар начин да запознаете семејства од повеќе земји, со кои може да живеете и да го усовршите јазикот. Оваа работа најчесто е добро платена, а обезбедени се и храната и сместувањето.


Сезонски работи

Постојат многу работи кои може да се работат низ целиот свет. Во секој град се бараат келнерки, работници итн, а доколку знаете англиски нема да барате многу работа во училишта за странски јазици.


Работа на брод

Бродовите, јахтите, крузерите секогаш се во потрага по луѓе, а платите најчесто се многу високи, а добивате и можност да патувате додека работите.


Инструктор/ка

Ова е широк поим, но само затоа што во рамки на него има многу можности. Дали сте особено добри во нешто? Можете да бидете инструктор по сурфање, јавање или јога?


Музичар/ка

Доколку свирите, и тоа на повеќе инструменти, сигурно може да договорите свирки во хотели, туристички места, барови, кафулиња, но и забави.


Туристички водич

За оваа работа се полага тест, но се исплати. Може да бидете водич во својата држава или во странство.


Непрофитни организации

Активизмот, волонтирањето, помагањето на заедницата - доколку ова ви звучи примамливо, станете дел од некоја организација со која може и да учествувате на проекти кои вклучуваат патување.


Дигитален номад

Многу работи денес се прават само со компјутер и интернет, а локацијата не е битна. Програмери, новинари, репортери, блогери, дизајнери, аниматори...


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот