X
 20.04.2016 Наука

Планот на Холандија за елиминирање на загадувачите од улиците

Властите во Холандија во понеделникот донесоа закон за забрана на продажба на автомобили на дизел и бензин од 2025 година натаму.


Оваа земја се обидува да направи сите возила на своите патишта да бидат електрични во следната деценија.

„Гардијан“ пренесува дека се работи за предлог закон, засега и сè уште не бил прифатен од сенатот.

Една од помладите партии во коалицијата која владее со земјата, која го донела предлогот пред парламентот, сакала забрана на сите возила на дизел и бензин до 2025 година.

Меѓутоа, со конечниот закон би останале во употреба и овие возила, но би се стопирала продажбата на нови вакви возила.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука