X
 28.06.2016 Забава

Интересна загатка која ќе ве замисли

Корисниците на интернет повторно се опседнаа со интересна загатка која од нив бара да направат разлика помеѓу месечината и парче салама.

 

загатка


Корисникот на Твитер, Теракубо Маширо од Јапонија, го забележал овој интересен феномен.

Црвено-обоениот сателит, именуван од индијанските племиња се верува дека ја означува сезоната кога се собираат јаготки - осветленото небо и долгоденицата на 20 јуни 2016 година.

Теракубо го искористил ова и создал игра која ја споредува светлината на месечината со парче салама. Тој ја поставил сликата онлајн и одоздола напишал: „Само една од овие слики ја вклучува Месечината Јаготка. Сите други се салами“.

Твитот објавен вчера, беше споделен повеќе од 44.000 пати, а Теракубо го објави и вистинскиот одговор.

 

zagatka

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава