X
 30.12.2016 Наука

Зошто сите мапи во светот се погрешни?

Како може да се направи нешто кружно во нешто рамно без да се уништи? Нешто кружно, како што е глобусот или планетата е тродимензионално. Нешто рамно, како хартиена мапа закачена на ѕидот е дводимензионална.

Ова е проблемот со секоја мапа што ја имате видено, вклучувајќи ги и „Google Maps“ - сите се уништени во обид да се израмни нешто сферично. Пример: Меркатор проекцијата, која го покажува Гренланд исто толку голем како Африка и Алјаска, а поголем од Мексико.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука