X
 16.07.2020 Здравје

94 новозаразени со коронавирус. Во моментов во Македонија има 3.619 активни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-49, Куманово-2, Штип-8, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-2, Гостивар-13, Кочани-2, Свети Николе-9, Кичево -2.
Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од: Скопје-27, Штип-1, Прилеп – 8, Тетово-1, Велес-3, Кочани -2.

Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.623, бројката на оздравени пациенти е 4.603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.619. Денес се евидентира еден контролен тест и исправка за 4 оздравени лица од Кратово поради техничка грешка. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•        Скопје 4.083, активни 1.823
•        Куманово 882, активни 214
•        Дебар 154, активни 92
•        Штип 492, активни 202
•        Прилеп 305, активни 56
•        Тетово 900, активни 291
•        Струга 342, активни 167
•        Велес 205, активни 31
•        Битола 84, активни 40
•        Охрид 229, активни 120
•        Кавадарци 27, активни 19
•        Гостивар 263, активни 168
•        Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
•        Струмица 24, активни 16
•        Крива Паланка 19, активни 8
•        Радовиш 15, активни 11
•        Крушево 12, активни 7
•        Кочани 80, активни 12
•        Пробиштип 39, активни 24
•        Демир Хисар 11, активни 10
•        Македонски Брод 9, активни 5
•        Пехчево 6, активни 1
•        Берово 4, активни 1
•        Валандово 6, активни 0
•        Виница 4, активни 1
•        Делчево 1, активни 0
•        Кратово 9, активни 5
•        Свети Николе 156, активни 143
•        Кичево 88, активни 73
•        Ресен 139, активни 73
•        Неготино 22, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје