X
 09.02.2017 Живот

Што треба да знаете за првата дама на САД?

Додека пред 8 години беше необично што САД доби црн претседател и овојпат има интересни податоци што многумина можеби ќе ги шокираат.

трамп и меланија


1. Меланија Трамп е родена во Словенија и како прва дама на САД прва и во тоа што е родена во комунистичка држава.Тогаш Словенија беше дел од Југославија, а стана независна по распадот во 1991.

2. Таа е втора жена на претседател на САД родена во странство. Првата е Лујза Адамс, сопруга на Џон Квинси Адамс, родена во Лондон.

3. Меланија зборува повеќе јазици. Течно говори српско-хрватски, англиски, италијански, словенски, француски и германски јазик.

4. Таа е трета жена на Доналд Трамп по Ивана Трамп и Марла Маплес. Колку и да звучи чудно тие се разлика 24 години, што ја прави само 7 години постара од неговиот најстар син.

5. Меланија има успешна кариера како модел, што ја започнала на рана возраст - на 16 години. Првин работела во својата земја, Италија, а потоа се преселила во САД. Се има појавено на различни насловни страници од списанија како Vogue, GQ, Vanity Fair и други. Како и да е, има постигнато многу пред да се омажи со Трамп.
Подготвил: Марта Димитров

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот