X
 03.10.2017 Наука

Како бил откриен аспиринот?

Пред 4.000 години древните Сумеријци откриле нешто неверојатно: со вадење на кората од одреден вид дрво и со нејзино јадење исчезнувала болката. Ова влијаело врз идниот курс на медицината. Во продолжение можете да дознаете нешто повеќе за историјата на аспиринот.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука